W ostatnim czasie adwokat Marta Styba uzyskała licencję doradcy restrukturyzacyjnego nr 1661, którą przyznaje Minister Sprawiedliwości. Tym samym nabyła uprawnienia do wykonywania czynności syndyka w postępowaniu upadłościowym oraz do pełnienia funkcji nadzorcy układu, nadzorcy sądowego lub zarządcy w postępowaniach restrukturyzacyjnych.
Kim jest doradca restrukturyzacyjny i w czym może pomóc?
Zawód doradcy restrukturyzacyjnego uregulowany został wraz z wejściem w życie w 2016 r. przepisów ustawy Prawo restrukturyzacyjne. Przed wejściem w życie tej ustawy funkcje w postępowaniach upadłościowych, które obecnie wykonuje doradca restrukturyzacyjny wykonywał syndyk. Celem utworzenia zawodu doradcy restrukturyzacyjnego jest świadczenie usług z zakresu prawa restrukturyzacyjnego i upadłościowego oraz pełnienie określonych funkcji w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych przez osoby posiadające odpowiednią wiedzę i umiejętności potwierdzone licencją doradcy restrukturyzacyjnego.
Jak zostać doradcą restrukturyzacyjnym?
Uzyskanie licencji doradcy restrukturyzacyjnego poprzedzone jest zdaniem egzaminu państwowego. Licencję doradcy restrukturyzacyjnego możne uzyskać osoba, która:
Jakie usługi świadczy doradca restrukturyzacyjny?
Doradca restrukturyzacyjny poza funkcjami w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym posiada uprawnienia do pełnienia czynności doradztwa restrukturyzacyjnego, m.in.:
Czy warto skorzystać z usług doradcy restrukturyzacyjnego?
Poza funkcjami pełnionymi w postępowaniu upadłościowym i restrukturyzacyjnym, zadaniem doradcy restrukturyzacyjnego jest przede wszystkim ratunek przedsiębiorców przed ogłoszeniem upadłości. Warto więc skorzystać z usług doradcy restrukturyzacyjnego i to już na wczesnym etapie zaburzeń płynności finansowej, aby uniknąć jeszcze większych problemów. Wszczęcie postępowania z udziałem doradcy restrukturyzacyjnego pozwala chronić przedsiębiorstwo przed postępowaniami egzekucyjnymi oraz umożliwia uzyskania zewnętrznego finansowania.